Zlatý bludný balvan pro oficiální (pa)vědu č. 5 - rostlinné tuky ochrání vaše srdce

18. 07. 2015 16:08:19
Homo naturam ignoransvyzkoumal : zvýšená konzumace rostlinných tuků zabrání infarktům. Příroda tvrdí : sundej klapky z očí, pořádně se kolem sebe rozhlídni a uvažuj v širších souvislostech.

Kéž by vědci, předtím než zaboří svůj pohled do laboratorních hračiček za milióny, šli prostě někam na čerstvý luft na louku, pořádně se kolem sebe rozhlédli a vzali selský rozum do hrsti. Ušetřily by se neuvěřitelné finanční prostředky. Pozitivní je, že pravda nakonec i vědě navzdory vyplave napovrch, jen to trvá zbytečně dlouho

Tento článek úzce navazuje na předešlý Zlatý bludný balvan pro oficiální (pa)vědu č. 4 - viníkem srdečně-cévních onemocnění jsou živočišné tuky kde jsem popsal, že za nárůstem okrajové nemoci do začátku 20. století - srdečně-cévních onemocnění do zabijáka číslo 1 již v polovině 20. století stojí zejména zvýšená konzumace sacharidů a změna jejich původu. Jenže - to není všechno, vědci místo aby odhalili pravého viníka tak to ještě pohnojili víc...

POLOVINA 20. STOLETÍ

Nastává kritický okamžik kdy místo výsledku jedné jediné a to velmi zfušované studie se měli páni vědátoři radši vykašlat na Petriho misky a hračičky v laboratoři a radši sednout na zelenou louku a uvažovat selským rozumem : tepny jsou sice ucpaný cholesterolem ale baštíme ho po celou evoluci, vždy bez následků a najednou tohle. Jde o suroviny přírodního původu a příroda se na rozdíl od člověka nikdy nemýlí. Bohužel Homo ignorando natura uvažuje jinak... Ale čím ty "zlé" nasycené kyseliny nahradit, na čem budeme smažit a péct, co si namažem na chleba ? A tak tentokrát i bez alespoň zfušované studie, jen tak prostě "od stolu" byly jako z nouze ctnost "povolány do služby" rostlinné tuky.

Vraťme se k vědátorům na zelené louce : soja, řepka i slunečnice jsou lidské hybridy, v divoké přírodě se s něčím takovým člověk nesetká jak je den dlouhý, statisíce let jsme rostlinných tuků konzumovali velmi poskrovnu, nemůže tento naprosto od evoluce a přírody odtržený postup být příčinou nějakých dalších problémů ? Pojďme se na to podívat. Bohužel, používání selského rozumu nepatří mezi silné stránky lidské vědy.

DNEŠEK

Od poloviny 20. století je dnes situace v srdečně-cévních onemocněních, i s tunami margarínů a rostlinných olejů ještě horší než tehdy. A nejenže těchto nemocí přibývá, navíc postihují čím dál tím mladší lidi. Tedy - po aplikaci opatření co mělo pomoct nastalo zhoršení, přesto to nikoho nevzrušuje, hmm.

Zaplaťpánbů, sice se zpožděním 70 let, milionů zbytečně zničených životů a předčasných úmrtí ale konečně začíná svítat , výzkumy ze Švédska a USA, nebo kniha "Velká cholesterolová lež", autor MUDr. Dwight Lundell, kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe, více než 5000 operací srdce, že za tato onemocnění nemohou živočišné tuky ale mikrozáněty v tepnách zaviněné zejména sacharidy z nepřírodních zdrojů, těm ale vydatně sekundují rostlinné tuky.

ROSTLINNÉ TUKY

Ty jsou totiž plné omega 6 nenasycených mastných kyselin, které jsou vysocezánětlivé. Nejde o apriori nezdravé tuky, jsou esenciální, nutně je k životu potřebujeme. Pes je zakopaný v něčem jiném - v jejich poměru s jinými nenasycenými mastnými kyselinami - typu omega 3. I zánět jako takový je velmi zdravá a potřebná věc. Ale tak jako je akutní zánět život zachraňující tak chronický je život ohrožující. Omega 6 pomáhají zánět vyvolat, omega 3 zase ukončit - prostě dobří parťáci a spoluhráči.

Ale jen do té chvíle kdy nadbytek omega 6 "rozjede" spousty zánětů, které nedostatek omega 3 nedokáže ukončit... Jde tedy o zdravý poměr mezi nimi, který se udává 1:1 - 3:1 ve prospěch omega 6.

Zahrnutím nepřirozeného, přírodě a evoluci odporujícího množství omega 6 kyselin ve formě rostlinných tuků převážilo misku vah na poměr až 30:1 ve prospěch omega 6. A to už je prostě moc.

A tak záněty v tepnách způsobené přemírou nepřirozených sacharidů byly ještě podpořeny přemírou omega 6 mastných kyselin. Tato silná dvojka pak spolehlivě zanítí cokoliv v těle - mozek (Alzheimer, Parkinson, demence, ALS, autismus), střeva (Crohnova choroba atd.) nebo tepny - infarkt a mozková příhoda.

Ve výše zmíněných výzkumech se to už zjistilo. Teď ještě teoretické poznatky převést do praxe a srdečně-cévní nemoci máme vyřešené, sbohem infarkte a mozková příhodo.

Proč příroda potřebuje tolik advokátů na svoji obhajobu, kde se bere v člověku ta pýcha, že ví víc než ona ? Proč lidé raději poslouchají rady jiných lidí s tituly, kteří pohrdají přírodou a jejími zákony ? Nechápu...

Autor: Stanislav Kunc | sobota 18.7.2015 16:08 | karma článku: 24.93 | přečteno: 949x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 121 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.18 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 215 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1856

pozorovatel (bez patentu na rozum) na cestě kunc.standa@seznam.cz

Nemoc i zdraví hledej ve střevech.

Kam stoupne stát tam 100 let tráva neroste.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...