21. století očima roku 3021, kapitola 1. Doba utěsněná

Jak víte, píšeme rok 3021. Jsem profesorem historie, mojí specializací je středověk a z něj 20. a 21. století, mám tedy o těchto dávných časech hodně podrobných informací. O této době se učí ve škole i můj synek, žák páté třídy...

  Tati, ve škole v dějepise probíráme středověk a dnes jsme se začali učit o 20. a 21. století. Rád bych se tě na pár věcí zeptal, nerozumím tomu. Víš tati, tehdy musel být hrozný život. Představ si, že pokud teda pan učitel nekecal, že lidé tehdy žili bez ionizovaného kyslíku. Plynu radon, který my nazýváme Životodárný, protože nám kyslík ionizuje se tehdy dokonce báli a snažili se ho úplně od sebe vytěsnit ! To z toho neměli žádné zdravotní obtíže ?

  Víš, lidé tehdy ve středověku uvažovali o vzduchu dost primitivně, představ si, že ho tehdy ani nepočítali jako my dnes mezi potraviny.

  Jak ho nemohli počítat když ho tehdy stejně jako dnes konzumovali 6 až 8 kilo denně ! Anebo to tehdy ještě nevěděli ? Jak mohli být tak hloupí, to dnes ví každý páťák !

  Inu, nesuď tak přísně, za dalších tisíc let bude páťák taky vědět víc než já dnes. A i tehdy toto už věděli ale prostě tomu nepřikládali dostatečnou důležitost. Zdravotních, zejména psychických obtíží z toho měli mnoho ale ani je nenapadlo si to spojit s nedostatkem ionizovaného kyslíku, bohužel.

  Asi jste se učili o tehdejším jevu zvaný ponorková nemoc, kdy lidé v prostoru bez dostatku ionizovaného kyslíku se stávali buď depresívními či většinou naopak agresívními, popudlivými, se špatnou náladou...

  No tak vidíš, tak měli z toho problémy... Ale o ponorkové nemoci jsme se ještě neučili, co  to bylo ?

  No jo, jenže tehdy lidé uvažovali na úrovni středověku, neuznávali naši dnešní zásadu, že za každou nemocí je schovaná konkrétní materiální příčina, věřili u nemocí na jakési "padání z nebe". Když tehdejší doktoři už nevěděli kudy kam tak za příčinu nemoci označili tzv. psychosomatické příčiny, za ty se schová všechno a vypadá to učeně byť je to de fakto přiznání "my boha vůbec netušíme odkud se to onemocnění bere" Kupříkladu ponorkovou nemoc přičítali těsnému prostoru a příliš dlouhému pobytu stejných lidí pospolu. 

  A ponorková dostala ta nemoc pojmenování podle toho, že se poprvé masově projevila u posádek ponorek kdy do té doby zocelení námořníci se stávali popudlivými slečinkami a vznikali malicherné konflikty. V ponorce poprvé v lidské evoluci došlo k uvržení člověka do prostoru bez přístupu ionizovaného kyslíku.

  No a to je nenapadlo, že už stovky let předtím nespočet lodí brázdilo širý oceán po dlouhé měsíce, stále ti stejní námořníci se denně potkávali na stejném prostoru, spali v těsných kajutách, byli ohroženi piráty, bouřemi či kurdějemi ale žádná "lodní nemoc" nevznikla ? Že tedy toto vysvětlení ponorkové nemoci je na vodě ?

  Hmm, nenapadlo. On tento jev se dokonce objevil už dávno před ponorkami, jen nebyl tam masový a středem zájmu. A to sice u polárních výprav, kdy v dokonale utěsněných stanech polárníků, po dýcháním znehodnocení interiérového vzduchu docházelo též k rozepřím. A taky nikoho nenapadlo, že stovky let předtím  tisíce lidí cestovalo po světě, spalo ve stanech a k tomuto jevu nedocházelo. Že Eskymáci v jejich malých iglú byli happy. Ti všichni totiž měli dostatek ionizovaného kyslíku. Kvůli nedostatku ionizovaného kyslíku se dokonce málem střílelo ve vesmíru, kdy jeden kosmonaut na druhého vytáhnul pistoli.

  V roce 2011 došlo k jednomu důlnímu neštěstí, v Chile bylo 33 horníků uvězněných v zasypaném dole. Prvních 17 dnů vůbec neměli zprávy o vnějším světě, vůbec tedy netušili jestli jim přijde někdy nějaká pomoc, celkově pod zemí strávili 69 dní a žádná ponorková nemoc se nekonala, bo měli dostatečně ionizovaný vzduch.

  Vždyť to by si musel dát do souvislostí i tehdejší páťák...

  No, nejhorší je, že si to do souvislosti nedali ani tehdejší vědci, ba naopak. Tehdy vznikl jev který nazýváme Ponorková nemoc suchozemců, tehdy tomu říkali Syndrom nemocných budov. Jakmile začali lidé používat železobetonovou základovou desku domů, později dokonce i Faradayovu klec jako základ celého domu začali být v těchto interiérech nemocní, zejména psychicky ale i fyzicky - různé alergie, astmata apod. Přesto trvalo dalších 200 let než se na toto přišlo... Lidé dokonce tehdy stavěli tak zvané pasívní domy, kde vzduch cirkuloval dokola víceméně stále ten stejný, vůbec celý rok nevětrali no prostě hrůza. Když se k tomu připočtou hodiny strávené v tehdejších autech či dopravních prostředcích, díky tehdejší tak zvané klimatizaci nevětrané po celý rok tak je jasný tehdejší obrovský nárůst nemocí v civilizované části světa.

  Tati, jak je možné,. že se toto všechno mohlo stát ? Proč to vůbec všechno dělali ?

  Víš, lidé tehdy trpěli neúctou k přírodě a naší vlastní evoluci. Mysleli si, že můžou beztrestně porušovat přirozené přírodní podmínky a podmínky za jakých probíhala naše více jak dvoumilionová evoluce. Neuvažovali v širších souvislostech, jevy zkoumali izolovaně. Byli posedlí úsporami energií, věřili, že utěsněním prostoru ušetří finanční prostředky a neuměli si spočítat, že porušování přírodních zákonů se jim setsakra prodraží v lékárně, u doktora a předčasnou ztrátou zdraví a  života.. Trvalo dalších 200 let než pochopili, že příroda a evoluce se musí respektovat a, že se musíme podvolit jejím zákonům. Posílali své alergické děti na ozdravné pobyty za ionizovaným vzduchem do jeskyní či k moři, že by ale měli vylepšit svůj každodenní interiér je jaksi nenapadlo.

Autor: Stanislav Kunc | středa 6.1.2016 10:18 | karma článku: 13,14 | přečteno: 348x
  • Další články autora

Stanislav Kunc

30.000 mrtvých, 1.000.000 infikovaných.... na chřipku....

V době chřipkové epidemie umře u nás s pozitivní diagnózou na chřipku 10x víc lidí než s pozitivní diagnózou na Covid a žádné "manévry" se nekonají...

8.11.2020 v 19:46 | Karma: 8,95 | Přečteno: 218x | Politika

Stanislav Kunc

Infekční nemoci ve skutečnosti neexistují, na svět je přivedl člověk

Proč takové pandemie jako Covid-19, mor, malárie, SARS či ebola postihují z několika stovek tisíc živočišných druhů stále a jen Homo sapiens ?

29.9.2020 v 16:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 987x | Věda

Stanislav Kunc

Svobodné školství, bez vlivu politiků (demonstrace 16.5. v Brně)

V sobotu 16. května 2020 od 16 hodin proběhne v Brně po 30 letech pokus o postup na další level naší svobody. Tentokrát půjde o vyškrtnutí vedoucí úlohy politiků ve vzdělávání ze zákonů, ukončení vlády jednoho názoru v něm...

5.2.2020 v 18:54 | Karma: 3,80 | Přečteno: 99x | Diskuse| Politika

Stanislav Kunc

Věda je o přesnosti a důkazech

K pár námitkám (autoři Dana Tenzler, Jan Švadlenka, Michal Štajnrt, Jakub Bohoněk) v diskusích pod články na blogu jsem se dostal pozdě, diskuze byla adminem jiz uzavřená. A tak odpovídám tímto článkem.

14.10.2018 v 5:25 | Karma: 7,98 | Přečteno: 173x | Diskuse| Věda

Stanislav Kunc

Právo na svobodné nakládání se svým majetkem

Prubněme zda Ochránce lidských práv je hoden svého názvu. Komu to připadá jako dobrý nápad udělejte to jako já, bude - li nás víc je větší šance na vyvolání celospolečenské diskuze. ..

11.10.2018 v 5:11 | Karma: 9,08 | Přečteno: 135x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 215
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1856x
pozorovatel (bez patentu na rozum) na cestě kunc.standa@seznam.cz

Nemoc i zdraví hledej ve střevech.

Kam stoupne stát tam 100 let tráva neroste.