Vila Tugendhat = počátek největšího novodobého průšvihu lidstva

29. 11. 2012 14:37:57
Ve Vile Tugendhat reálně bydlela pouze cca. 8 let rodina Tugendhatů. Každý kdo by v ní žil déle pozoroval by jak u něj nastávají různé zdravotní problémy. Jejich vznik by sice nepřisuzoval domu ale bylo by tomu tak... Proč ? Protože tato vila jako první budova (určená k bydlení) na světě byla postavena formou železného skeletu (klece) viz foto z výstavby vily. Proč by zrovna toto mělo tak vadit ? Odpověď je jednoduchá, tento železný skelet vytváří tzv. Faradayovu klec. A život ve Faradayově kleci se ze zdravím vylučuje... Vila Tugendhat je de fakto ze zdravotního hlediska prvním "panelákem" v historii lidstva..
ocelový skelet Vily Tugendhat
(http://www.tugendhat.eu/cz/zahajeni-stavby.html.)ocelový skelet Vily Tugendhat (http://www.tugendhat.eu/cz/zahajeni-stavby.html.)foto: Muzeum města Brna

Bohužel, člověk se do dneška až z 90% odklonil jednak od přírodních zákonů ale také dokonce od výsledků své vlastní evoluce. A nutně tedy takovým extrémním životním stylem musí trpět - na rozdíl od přirozeně divoce žijících zvířat (všechny ostatní zvířata samozřejmě trpí spolu s ním). Pojďme se tedy podívat v čem všem tento odklon od přírody nastal...

Víte, kdo to byl pan Faraday ? Tento fyzik si v 19. století přivydělával pozoruhodnou zábavnou činností. Pozval si do větší místnosti publikum, uprostřed místnosti nechal umístit obrovskou železnou klec. Do té on vstoupil, zavřel za sebou a nechal na klec působit elektrický proud. A začala ohromující podívaná – sršely jiskry, bylo slyšet působení elektrického proudu... dámy omdlévaly, pánové tajili dech. Poté byl vypnut zdroj elektřiny a za všeobecného potlesku a obdivu vyšel Faraday zcela nezraněn ven. Od té doby se tomuto jevu říká Faradayova klec. Sestavíte-li podobný útvar jako ta klec z vodivého materiálu, tak z něj ven ani z venku do něj se nedostane žádná elektřina.

V přírodě se nikde žádná Faradayova klec nevyskytuje, jde o naprosto nepřirozený, umělý, člověkem vytvořený jev. Zvířata v ní neprožijí ani minutu ze svého života, kdežto člověk v dnešní době cca. 90% času v zimě, v létě je to o trochu lepší. Tento jev zásadním způsobem mění životní podmínky v interiéru, navozuje naprosto nepřirozené podmínky diametrálně odlišné od těch v přírodě. Je jedním z hlavních a rozhodných činitelů ve vzniku a rozvoji všech civilizačních nemocí jako jsou astma, alergie, autoimunitní onemocnění, deprese, úzkostné stavy a obezita. Zprostředkovaně se pak podepisuje i na všech ostatních onemocněních - cukrovce, srdečně-cévních onemocněních, rakovině atd. Tento jev jde zcela proti výsledkům naší víc jak 2,3 milionu let dlouhé evoluce. Zcela náhle, během pár generací, mění z 90% podmínky v jakých žilo předchozích cca. 100.000 generací předchůdců každého z nás. Tak náhlé a razantní změně životních podmínek se evoluce nedokáže přizpůsobit a přicházejí problémy...

Bohužel za posledních 80 let počet hodin trávených ve Faradayově kleci neustále narůstal a narůstá a není vůbec náhodou a bez souvislosti, že spolu se zvětšující se částí dne trávenou v ní stoupají i počty onemocnění. Dnes už se kancelářské či výrobní, nákupní, zábavní, školské, dopravní či jakékoliv jiné interiéry jinak ani nestavějí. Bohužel tento jev silně pronikl i do sféry obytných domů... Tedy, spíše než architektonickým skvostem je Vila Tugendhat "Aurorou" která zahájila obrovskou změnu k horšímu ve zdravotním stavu lidstva. Dnes ve Faradayových klecích v tzv. civilizované části světa :

- bydlí odhadem 50% lidí (tedy cca. 8-12 či více hodin z každého dne)

- pracuje cca. 90% lidí (tedy dalších 9 či více hodin z každého dne)

- cestuje skoro 100% lidí (auta, autobusy, vlaky..)

- nakupuje, učí se, baví se atd cca. 90% lidí

Pobyty mimo Faradayovu klec se stávající čím dál tím vzácnějšími a kratšími.

Závažnost negativního vlivu pobytu ve Faradayově kleci je vidět nejen na vývoji zdravotního stavu obyvatelstva v Evropě za posledních 80-100 let. Přímo v přítomnosti můžeme tuto devastaci pozorovat na zemích tzv. třetího světa, kde v posledních desetiletích přecházejí lidé ze svých "primitivních" domečků z přírodních materiálů do těch i jimi "vysněných, báječných" betonových či železobetonových domků. A ruku v ruce s tím letí raketovým tempem nahoru i nemocnost na civilizační nemoci...

Pokračování příště ...

----------------------------

zdroje :

1/ St. Kunc : "Sedm podmínek pro zdraví..."
2/ MUDr. Ariana Lajčíková : Syndrom nemocných budov (Státní zdravotní ústav Praha)

3/ Ing. Zdeněk Buřival : Fyzika iontových polí - Vliv atmosférické elektřiny na fyziologii a psychiku (Audiovizuální centrum ČVUT)

---------------------------------------

Diskuzi k mým článkům na blogu již nějaký čas neotevírám z těchto důvodů :
1/ jak se každý může přesvědčit na mých prastarých článcích kde jsem diskuzi ještě povoloval uvidíte hned proč - drtivá většina příspěvků samé urážky, invektivy, ironické poznámky, věcných, slušných dotazů k věci člověk aby pohledal... někdy se v diskuzi k článkům takovýto nevyskytl ani jeden - nemám žaludek na to se touto špínou prohrabovat abych ten věcný vyhledal... kdo má na mně dotaz - má k dispozici na mně mobil, mail, diskuzi se nebráním... tímto opatřením úplně odpadli oni exhibující nevychovanci, nestojím jim už za tu námahu bez publicity :-)
2/ k prohrabování se diskuzí nemám nejen žaludek ale ani čas... ale nechci nechat tu sem tam jednu věcnou námitku bez odpovědi - vypadalo by to, že nemám protiargument - "kdo mlčí ten svědčí".
Je mi to velmi líto, sám bych věcnou, slušnou argumentační diskuzi velmi uvítal... chtěje vyvolat diskuzi i na "vyšší" úrovni psal jsem nejednou nejen na Akademii věd ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR či spolek Sysifos ale buď neodpověděli vůbec či jen "váš podnět byl zaevidován pod č.j. xy" a toť vše, na diskuzi musí být alespoň 2, že...

Autor: Stanislav Kunc | čtvrtek 29.11.2012 14:37 | karma článku: 39.45 | přečteno: 15669x

Další články blogera

Stanislav Kunc

Věda je o přesnosti a důkazech

K pár námitkám (autoři Dana Tenzler, Jan Švadlenka, Michal Štajnrt, Jakub Bohoněk) v diskusích pod články na blogu jsem se dostal pozdě, diskuze byla adminem jiz uzavřená. A tak odpovídám tímto článkem.

14.10.2018 v 5:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Stanislav Kunc

Právo na svobodné nakládání se svým majetkem

Prubněme zda Ochránce lidských práv je hoden svého názvu. Komu to připadá jako dobrý nápad udělejte to jako já, bude - li nás víc je větší šance na vyvolání celospolečenské diskuze. ..

11.10.2018 v 5:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Stanislav Kunc

GMO, Syndrom bílého nosu a milióny mrtvých netopýrů

Od roku 2006 vymírají obrovská množství netopýrů a to výhradně v USA. Následně nemá kdo hubit hmyz a za stovky milionů dolarů je nutno tuto absencí nahradit dalšími chemikáliemi v zemědělství. ..

1.10.2018 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Stanislav Kunc

Státní věda a státní zdravotnictví ničí lidem zdraví

Pokud volnotržní vědec vyrobí omyl nekoná se žádná tragédie - kdo tak z běžných lidí čte odborné vědecké časopisy, při odluce vědy od státu nepřejímá státní legislativa jeho omyl do zákonů... jenže volný trh tu nemáme. .

26.9.2018 v 8:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jak škodí radioaktivita? O všem rozhoduje dávka.

K tomuto blogu mě inspirovala klasická věta “Dostal tak vysokou dávku radioaktivity, že z toho až dostal rakovinu.” Je totiž nesprávná. Když někdo dostane obří dávku ionizujícího záření - rakovina je jeho poslední starost.

21.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Hmyzu a ptáků je méně, ale proč?

S mobily lidstvo snižuje mobilitu hmyzu i ptáků a to je hlavní důvod snižování jejich množství. O vlivu elektrifikace na vývoj a existenci všeho živého na naší planetě se z taktických důvodů nemluví.

20.3.2019 v 8:16 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 676 | Diskuse

Jan Mestan

O původu Saturnových prstenců

Při pohledu na planetu Saturn na noční obloze by nikoho nenapadlo, že je obehnána značně širokými prstenci. Ani pohled triedrem snadno neodhalí tuto skutečnost. Až menší dalekohled prozradí skutečnější podobu planety.

19.3.2019 v 18:03 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 345 | Diskuse

Dana Tenzler

Odkud se bere barva ledovců?

Ledovce mají různé barvy. Proč jsou někdy bílé a jindy zbarvené spíše do modra nebo do zelena? Podle názvu by měly být z ledu - a ten je přece průhledný? (délka blogu 5 min.)

18.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 191 | Diskuse

Jan Mestan

Jak zpracovat data UNAVCO ve třech rozměrech

Země je těleso, které lze studovat bezprostředně a detailně. Mj. můžeme přímo měřit jeho chování skrze GPS a další metody. Je s podivem, že jsou taková data mnohdy předkládána ve dvou rozměrech - proč je 3D Země odfláknutá?

15.3.2019 v 18:53 | Karma článku: 7.05 | Přečteno: 200 | Diskuse
Počet článků 212 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1752

pozorovatel (bez patentu na rozum) na cestě kunc.standa@seznam.cz

Nemoc i zdraví hledej ve střevech.

Kam stoupne stát tam 100 let tráva neroste.

Najdete na iDNES.cz