Vila Tugendhat = počátek největšího novodobého průšvihu lidstva

29. 11. 2012 14:37:57
Ve Vile Tugendhat reálně bydlela pouze cca. 8 let rodina Tugendhatů. Každý kdo by v ní žil déle pozoroval by jak u něj nastávají různé zdravotní problémy. Jejich vznik by sice nepřisuzoval domu ale bylo by tomu tak... Proč ? Protože tato vila jako první budova (určená k bydlení) na světě byla postavena formou železného skeletu (klece) viz foto z výstavby vily. Proč by zrovna toto mělo tak vadit ? Odpověď je jednoduchá, tento železný skelet vytváří tzv. Faradayovu klec. A život ve Faradayově kleci se ze zdravím vylučuje... Vila Tugendhat je de fakto ze zdravotního hlediska prvním "panelákem" v historii lidstva..
ocelový skelet Vily Tugendhat
(http://www.tugendhat.eu/cz/zahajeni-stavby.html.)ocelový skelet Vily Tugendhat (http://www.tugendhat.eu/cz/zahajeni-stavby.html.)foto: Muzeum města Brna

Bohužel, člověk se do dneška až z 90% odklonil jednak od přírodních zákonů ale také dokonce od výsledků své vlastní evoluce. A nutně tedy takovým extrémním životním stylem musí trpět - na rozdíl od přirozeně divoce žijících zvířat (všechny ostatní zvířata samozřejmě trpí spolu s ním). Pojďme se tedy podívat v čem všem tento odklon od přírody nastal...

Víte, kdo to byl pan Faraday ? Tento fyzik si v 19. století přivydělával pozoruhodnou zábavnou činností. Pozval si do větší místnosti publikum, uprostřed místnosti nechal umístit obrovskou železnou klec. Do té on vstoupil, zavřel za sebou a nechal na klec působit elektrický proud. A začala ohromující podívaná – sršely jiskry, bylo slyšet působení elektrického proudu... dámy omdlévaly, pánové tajili dech. Poté byl vypnut zdroj elektřiny a za všeobecného potlesku a obdivu vyšel Faraday zcela nezraněn ven. Od té doby se tomuto jevu říká Faradayova klec. Sestavíte-li podobný útvar jako ta klec z vodivého materiálu, tak z něj ven ani z venku do něj se nedostane žádná elektřina.

V přírodě se nikde žádná Faradayova klec nevyskytuje, jde o naprosto nepřirozený, umělý, člověkem vytvořený jev. Zvířata v ní neprožijí ani minutu ze svého života, kdežto člověk v dnešní době cca. 90% času v zimě, v létě je to o trochu lepší. Tento jev zásadním způsobem mění životní podmínky v interiéru, navozuje naprosto nepřirozené podmínky diametrálně odlišné od těch v přírodě. Je jedním z hlavních a rozhodných činitelů ve vzniku a rozvoji všech civilizačních nemocí jako jsou astma, alergie, autoimunitní onemocnění, deprese, úzkostné stavy a obezita. Zprostředkovaně se pak podepisuje i na všech ostatních onemocněních - cukrovce, srdečně-cévních onemocněních, rakovině atd. Tento jev jde zcela proti výsledkům naší víc jak 2,3 milionu let dlouhé evoluce. Zcela náhle, během pár generací, mění z 90% podmínky v jakých žilo předchozích cca. 100.000 generací předchůdců každého z nás. Tak náhlé a razantní změně životních podmínek se evoluce nedokáže přizpůsobit a přicházejí problémy...

Bohužel za posledních 80 let počet hodin trávených ve Faradayově kleci neustále narůstal a narůstá a není vůbec náhodou a bez souvislosti, že spolu se zvětšující se částí dne trávenou v ní stoupají i počty onemocnění. Dnes už se kancelářské či výrobní, nákupní, zábavní, školské, dopravní či jakékoliv jiné interiéry jinak ani nestavějí. Bohužel tento jev silně pronikl i do sféry obytných domů... Tedy, spíše než architektonickým skvostem je Vila Tugendhat "Aurorou" která zahájila obrovskou změnu k horšímu ve zdravotním stavu lidstva. Dnes ve Faradayových klecích v tzv. civilizované části světa :

- bydlí odhadem 50% lidí (tedy cca. 8-12 či více hodin z každého dne)

- pracuje cca. 90% lidí (tedy dalších 9 či více hodin z každého dne)

- cestuje skoro 100% lidí (auta, autobusy, vlaky..)

- nakupuje, učí se, baví se atd cca. 90% lidí

Pobyty mimo Faradayovu klec se stávající čím dál tím vzácnějšími a kratšími.

Závažnost negativního vlivu pobytu ve Faradayově kleci je vidět nejen na vývoji zdravotního stavu obyvatelstva v Evropě za posledních 80-100 let. Přímo v přítomnosti můžeme tuto devastaci pozorovat na zemích tzv. třetího světa, kde v posledních desetiletích přecházejí lidé ze svých "primitivních" domečků z přírodních materiálů do těch i jimi "vysněných, báječných" betonových či železobetonových domků. A ruku v ruce s tím letí raketovým tempem nahoru i nemocnost na civilizační nemoci...

Pokračování příště ...

----------------------------

zdroje :

1/ St. Kunc : "Sedm podmínek pro zdraví..."
2/ MUDr. Ariana Lajčíková : Syndrom nemocných budov (Státní zdravotní ústav Praha)

3/ Ing. Zdeněk Buřival : Fyzika iontových polí - Vliv atmosférické elektřiny na fyziologii a psychiku (Audiovizuální centrum ČVUT)

---------------------------------------

Diskuzi k mým článkům na blogu již nějaký čas neotevírám z těchto důvodů :
1/ jak se každý může přesvědčit na mých prastarých článcích kde jsem diskuzi ještě povoloval uvidíte hned proč - drtivá většina příspěvků samé urážky, invektivy, ironické poznámky, věcných, slušných dotazů k věci člověk aby pohledal... někdy se v diskuzi k článkům takovýto nevyskytl ani jeden - nemám žaludek na to se touto špínou prohrabovat abych ten věcný vyhledal... kdo má na mně dotaz - má k dispozici na mně mobil, mail, diskuzi se nebráním... tímto opatřením úplně odpadli oni exhibující nevychovanci, nestojím jim už za tu námahu bez publicity :-)
2/ k prohrabování se diskuzí nemám nejen žaludek ale ani čas... ale nechci nechat tu sem tam jednu věcnou námitku bez odpovědi - vypadalo by to, že nemám protiargument - "kdo mlčí ten svědčí".
Je mi to velmi líto, sám bych věcnou, slušnou argumentační diskuzi velmi uvítal... chtěje vyvolat diskuzi i na "vyšší" úrovni psal jsem nejednou nejen na Akademii věd ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR či spolek Sysifos ale buď neodpověděli vůbec či jen "váš podnět byl zaevidován pod č.j. xy" a toť vše, na diskuzi musí být alespoň 2, že...

Autor: Stanislav Kunc | čtvrtek 29.11.2012 14:37 | karma článku: 39.38 | přečteno: 15627x

Další články blogera

Stanislav Kunc

Věda je o přesnosti a důkazech

K pár námitkám (autoři Dana Tenzler, Jan Švadlenka, Michal Štajnrt, Jakub Bohoněk) v diskusích pod články na blogu jsem se dostal pozdě, diskuze byla adminem jiz uzavřená. A tak odpovídám tímto článkem.

14.10.2018 v 5:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Stanislav Kunc

Právo na svobodné nakládání se svým majetkem

Prubněme zda Ochránce lidských práv je hoden svého názvu. Komu to připadá jako dobrý nápad udělejte to jako já, bude - li nás víc je větší šance na vyvolání celospolečenské diskuze. ..

11.10.2018 v 5:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Stanislav Kunc

Syndrom bílého nosu a milióny mrtvých netopýrů

Od roku 2006 vymírají obrovská množství netopýrů a to výhradně v USA. Následně nemá kdo hubit hmyz a za stovky milionů dolarů je nutno tuto absencí nahradit dalšími chemikáliemi v zemědělství. ..

1.10.2018 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Stanislav Kunc

Státní věda a státní zdravotnictví ničí lidem zdraví

Pokud volnotržní vědec vyrobí omyl nekoná se žádná tragédie - kdo tak z běžných lidí čte odborné vědecké časopisy, při odluce vědy od státu nepřejímá státní legislativa jeho omyl do zákonů... jenže volný trh tu nemáme. .

26.9.2018 v 8:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Křesťanské záhady a zázraky v USA

USA nejsou časté na křesťanské záhady. Ale i tak několik zajímavých případů se mi tu podařilo vypátrat. I zde došlo k mariánským zjevením a dalším podobným podivuhodnostem. A co víc? Tři z nich podporují i moje hypotézy!

13.11.2018 v 5:55 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 382 |

Jan Fikáček

Kterak zařídit, aby zítra nevyšlo Slunce

Že nepochybujete o tom, že zítra vyjde Slunce? Že je to naprostá jistota? Ano! Je dobré si uvědomit, že je to tak extrémně jisté, že o tom nikdo trochu při smyslech vůbec nebude pochybovat. Nicméně...

12.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Dana Tenzler

Fyzika na jezírku … co o ní víme my a co vodoměrky?

Vypadá to, jako by běhaly po tenké fólii, napnuté na vodní hladině. Nikdy ji neprošlápnou a nenamočí se. Jak se hmyz (vodoměrka nebo bruslařka) udrží na hladině, vysvětluje (jak jinak) fyzika. (délka blogu 3 min.)

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 560 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Tajemství svobodné vůle

Celý vesmír i život má být jeden řetězec příčin a následků. S tímto tvrze­ním se nedá nesouhlasit. Při pohledu zpět zjistíme, že vše, co se nám v životě přihodilo, co jsme udělali i neudělali, bylo nějak podmíněno.

11.11.2018 v 17:30 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 520 | Diskuse

Jan Mestan

Vidět Zemi růst

Chile je zemí, kde jsou častá zemětřesení. Dokonce tam nastalo to nejsilnější naměřené v roce 1960 o síle 9.5. Takové zemětřesení pak vede k vertikálním zdvihům. A to dost značným. Jednorázově se jedná o decimetry až metry.

10.11.2018 v 14:08 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 212 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1731

pozorovatel (bez patentu na rozum) na cestě kunc.standa@seznam.cz

Nemoc i zdraví hledej ve střevech.

Kam stoupne stát tam 100 let tráva neroste.

Najdete na iDNES.cz